home Feature, Front Page, Movies Ben’s Oscar Predications

Ben’s Oscar Predications

Every year here at LonelyReviewer.com, we try to see how close we can get to predicting the Oscars. In years past, each of the bloggers have done their own list. This year, we decided we’d pick and feature one. Ben and I have always gone back and forth on whose picks are better, who gets more right, etc. This year, Ben’s list is featured, let us know what you think! – Vatche

The predicted winners are highlighted in bold.

Best Picture

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up in the Air
Up

Best Director

Kathryn Bigelow, “The Hurt Locker”
James Cameron, “Avatar”
Lee Daniels, “Precious”
Jason Reitman, “Up in the Air”
Quentin Tarantino, “Inglourious Basterds”

Best Actress

Sandra Bullock, “The Blind Side”
Helen Mirren, “The Last Station”
Carey Mulligan, “An Education”
Gabourey Sidibe, “Precious”
Meryl Streep, “Julie & Julia”

Best Actor

Jeff Bridges, “Crazy Heart”
George Clooney, “Up in the Air”
Colin Firth, “A Single Man”
Morgan Freeman, “Invictus”
Jeremy Renner, “The Hurt Locker”

Best Supporting Actress

Penelope Cruz, “Nine”
Vera Farmiga, “Up in the Air”
Maggie Gyllenhaal, “Crazy Heart”
Anna Kendrick, “Up in the Air”
Mo’Nique, “Precious”

Best Supporting Actor

Matt Damon, “Invictus”
Woody Harrelson, “The Messenger”
Christopher Plummer, “The Last Station”
Stanley Tucci, “The Lovely Bones”
Christoph Waltz, “Inglourious Basterds”

Best Original Screenplay

Mark Boal, “The Hurt Locker”
Quentin Tarantino, “Inglourious Basterds”
Alessandro Camon and Oren Moverman, “The Messenger”
Ethan Coen and Joel Coen, “A Serious Man”
Pete Docter, Bob Peterson, “Up”

Best Adapted Screenplay

Neil Blomkamp and Terri Tatchell, “District 9”
Nick Hornby, “An Education”
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, and Tony Roche, “In the Loop”
Geoffrey Fletcher, “Precious”
Jason Reitman and Sheldon Turner, “Up in the Air”

Best Animated Feature

“Coraline”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Princess and the Frog”
“The Secret of Kells”
“Up”

Best Foreign Language Film

“Ajami” (Israel)
“The Milk of Sorrow” (Peru)
“Un Prophete (A Prophet)” (France)
“El Secreto de Sus Ojos (The Secret in their Eyes)” (Argentina)
“The White Ribbon (Germany)

Best Feature Documentary

“Burma VJ”
“The Cove”
“Food, Inc.”
“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”
“Which Way Home”

Best Art Direction

“Avatar”
“The Imaginarium of Dr. Parnassus”
“Nine”
“Sherlock Holmes”
“The Young Victoria”

Best Cinematography

“Avatar”
“Harry Potter and the Half-Blood Prince”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“The White Ribbon”

Best Costume Design

“Bright Star”
“Coco Avant Chanel”
“The Imaginarium of Dr. Parnassus”
“Nine”
“The Young Victoria”

Best Editing

“Avatar”
“District 9”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Precious”

Best Make-Up

“Il Divo”
“Star Trek”
“The Young Victoria”

Best Visual Effects

“Avatar”
“District 9”
“Star Trek”

Best Original Score

“Avatar”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Hurt Locker”
“Sherlock Hollmes”
“Up”

Best Song

“Almost There” from “The Princess and the Frog”
“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog”
“Loin de Paname” from “Paris 36”
“Take It All” from “Nine”
“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart”

Sound Mixing

“Avatar”
“Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Star Trek”
“Transformers: Revenge of the Fallen”

Sound Editing

“Avatar”
“Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Star Trek”
“Up”

Documentary Short

“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”
“The Last Campaign of Governor Booth Gardner”
“The Last Truck: Closing of a GM Plant”
“Music by Prudence”
“Rabbit a la Berlin”

Animated Short

“French Roast”
“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”
“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”
“Logorama”
“A Matter of Loaf and Death”

Live Action Short

“The Door”
“Instead of Abracadabra”
“Kavi”
“Miracle Fish”
“The New Tenants”

Leave a Reply

%d bloggers like this: